Nr 95 Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Maciusia I
O NAS
Z ┼╗YCIA PRZEDSZKOLA
NASZE ZDJ─śCIA
PROGRAM EDUKACYJNY
JAK SP─śDZAMY DZIE┼â
AKTUALNOŚCI
DO SZKOŁY :-)
B.I.P.
KONTAKT
 
   

Podkategorie

MI─śDZYNARODOWY DZIE┼â WOLONTARIATU - 5 GRUDNIA
"B─äD┼╣ NIEZALE┼╗NY- ZERWIJ KR─śPUJ─äCE WI─śZY" 2 GRUDNIA 2016 r.
CERTYFIKAT "DWUJ─śZYCZNE DZIECI"
CERTYFIKAT "CHRONIMY DZIECI"
CERTYFIKAT VARSAVIANISTYCZNA SZKOŁA
VARSAVIANISTYCZNA SZKOŁA
PROGRAM POWSZECHNEJ DWUJ─śZYCZNO┼ÜCI "DWUJ─śZYCZNE DZIECI"
PRZEDSZKOLE W RUCHU
MIEJSCE PRZYJAZNE KSIĄŻCE
BIBLIOTECZKA BOOKCROSSINGOWA
KSIĄŻKA W PODRÓŻY
ROK JANUSZA KORCZAKA
JANUSZ KORCZAK- OBROŃCA PRAW DZIECI
CERTYFIKAT "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"
CZYTAJ─äCE PRZEDSZKOLE
AKCJA PUSTA MISKA.PL
ZBIÓRKA MAKULATURY
PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Aktualności

 
 

ROK JANUSZA KORCZAKA

 

 

 

WSPOMNIENIE O "OJCU" NASZEGO PATRONA KRÓLA MACIUSIA PIERWSZEGO

JANUSZ KORCZAK

 

Janusz Korczak, w┼éa┼Ťciwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub Pan Doktor, ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. oko┼éo 6 sierpnia 1942 w Treblince. Zgin─ů┼é wraz z wychowankami – wywieziony na pocz─ůtku sierpnia 1942 z getta w wagonie bydl─Öcym. Dobrowolnie towarzyszy┼é im w drodze na ┼Ťmier─ç w komorze gazowej obozu zag┼éady w Treblince.

Polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz, dzia┼éacz spo┼éeczny, ┼╝ydowskiego pochodzenia. Prekursor dzia┼éa┼ä na rzecz praw dziecka i ca┼ékowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadzi┼é samorz─ůdy wychowanków, które mia┼éy prawo stawia─ç przed dzieci─Öcym s─ůdem swoich wychowawców. Zainicjowa┼é pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Pionier dzia┼éa┼ä w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.

DZIEŁA m.in.:

Kosza┼éki Opa┼éki; Jo┼Ťki, Mo┼Ťki i Srule; Józki, Ja┼Ťki i Franki; Jak kocha─ç dziecko; Król Maciu┼Ť Pierwszy; Król Maciu┼Ť na bezludnej wyspie; Bankructwo ma┼éego D┼╝eka; Kajtu┼Ť Czarodziej.

 

 

"Nie nios─Ö Ci d┼éugich mod┼éów, o Bo┼╝e. Nie ┼Ťl─Ö westchnie┼ä licznych… nie bij─Ö niskich pok┼éonów, ni sk┼éadam ofiary bogatej ku czci Twej i chwale. Nie pragn─Ö wkra┼Ť─ç si─Ö w Tw─ů mo┼╝n─ů ┼éask─Ö, nie zabiegam o dostojne dary. My┼Ťli moje nie maj─ů skrzyde┼é, które by pie┼Ť┼ä nios┼éy w niebiosa. Wyrazy moje nie maj─ů barwy, ani woni, ani kwiatów. Znu┼╝ony jestem i senny. Wzrok mój przy─çmiony, a grzbiet pochylony pod ci─Ö┼╝arem wielkim obowi─ůzku. A jednak pro┼Ťb─Ö serdeczn─ů zanios─Ö, o Bo┼╝e. A jednak klejnot posiadam, którego nie chce powierzy─ç bratu – cz┼éowiekowi. Obawiam si─Ö, ┼╝e cz┼éowiek nie zrozumie, nie odczuje, zlekcewa┼╝y, wy┼Ťmieje. Je┼╝eli jestem szar─ů pokor─ů wobec Ciebie, Panie to w pro┼Ťbie mej stoj─Ö przed Tob─ů – jako p┼éomienne ┼╝─ůdanie. Je┼Ťli szepcz─Ö cicho, to pro┼Ťb─Ö t─Ö wyg┼éaszam g┼éosem nieugi─Ötej woli.

Wzrokiem nakazu strzelam pod chmury.

Wyprostowany ┼╝─ůdam, bo ju┼╝ nie dla siebie. Daj dzieciom dobr─ů dol─Ö, daj wysi┼ékom ich pomoc, ich trudom b┼éogos┼éawie┼ästwo. Nie naj┼éatwiejsz─ů drog─ů ich prowad┼║, ale najpi─Ökniejsz─ů. A jako pro┼Ťby mej zadatek, przyjm jedyny mój klejnot: smutek.

Smutek i prac─Ö."

Tekst napisany przez Janusza Korczaka 27 kwietnia 1920 roku zachował się dzięki odręcznemu zapisowi Marii Falskiej.

 

┼╣RÓD┼üO: http://www.przystanekkorczak.pl/dwa-teksty/modlitwa-wychowawcy/